Şimdi nerden çıktı bu ingilizce başlık diye düşünüyorsunuzdur, valla PR derecesi yüksek bir siteden bu link’e nasıl olduysa backlink almışım, bari boşa gitmesin diye bu başlığı koydum. Bakmayın başlığın ingilizce olduğuna ben size bu başlık altında güzel bir türkçe içerik yazıyorum. 🙂

WordPress bildiğiniz gibi içerik yayınlamak için en çok kullanılan yazılımlardan biridir. Bloglar ve e-ticaret siteleri wordpress kullanarak geliştirilebilir. Ayrıca wordpress ücretsiz temalar ve eklentiler sayesinde sürekli gelişmektedir.

Ancak bildiğiniz üzere sadece içerik yazmak arama motorları tarafından yeterli görülmemektedir. Bunun yanında kullanacağınız eklentiler yardımıyla arama motorlarına sitemizi daha iyi ifade etmek gerekir. Buna uzman arkadaşlar SEO demektedir. Bende madem WordPress Seo Plugins 8 Excellent WordPress Seo Plugins böyle bir başlık attım, o zaman size 8 tane wordpress seo eklentisi tanıtmak boynumun borcu olmuştur.

SEO Rank Reporter

SEO Rank Reporter bazı anahtar kelimeleri izlemenize olanak sağlar, Anahtar kelimeleri 3 günde bir günceller, tabi sizde manuel olarak güncelleme yapabilirsiniz. Anahtar kelimelerin google üzerindeki değişimlerini takip etmenize yarayan SEO Rank Reporter genelde SEO konusunda profesyonelleştikten sonra tercih edersiniz.

All in One SEO Pack

Bu eklenti wordpress bir site kurduğumda ilk yüklediğim eklentidir. Bu eklentinin kurulumunu gerçekten çok detaylı anlatmış arkadaşlarımızın vardır. Sadece All in One SEO Pack yazıp google’da aratın, gerçekten emek harcayarak size bu eklentiyi en ince ayrıntılarını bulabilirsiniz. Kaba taslak All in One SEO Pack arama motorları ile siteniz arasındaki olmazsa olmaz eklentidir.

SEO Ultimate

Bu yazıyı yazmaya başlayınca vay be buda iyiymiş dediğim eklenti olur kendileri, All in seo pack’in yanı sıra google aramalarında yazılarınız altına yıldız verme özelliği vardır. Bu sebeple All in One Seo Pack kullanmam bunu kullanırım diyen arkadaşlar belkide doğrusunu yapmış olurlar. Gerçi ben kullanmıyorum o ayrı 😛

SEO Content Control

Bu eklenti yayınladığınız yazının seo açısından uygun olup olmadığını test eder, ve size eksik kalan bölümleri gösterir, bu eklenti sayesinde arama motorlarının sizi sevmesini sağlayabilirsiniz. SEO Content Control eklentisini kurmayı deneyin takıldığınız yer olursa konunun altına yazın yardımcı olurum.

SEO Friendly Image

Sitenize yazılarınızın yanında resimlerinizle de ziyaretçi çekmek isterseniz bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Vladimir arkadaşın yazdığı bu eklenti arama motoru dostu resimler eklemenize olanak sağlar, google’da görsel aramalarda resimlerinizin üst sıralarda çıkmasına yardımcı olur. Yazılarınıza 1 tane resim eklemeniz önem arz etmekte olup, çok resim eklemenin bir zararı yoktur.

SEO Smart Links

Bu eklenti yazılarınıza etiket ekleme derdinden sizi kurtarır, en azından bu amaçla yazılmıştır. yazı içinde en çok kullanılan kelimeleri etiket olarak ekler. Ben kullanmıyorum ama bu eklentiyi çok kullanan var, yine sadece eklenti adını google’da aratırsanız, bu eklentiyi detaylı anlatmış bir çok sitenin olduğunu görürsünüz. SEO Smart Links eklentisini etiket olayını tam kavrayamamış yada çok uğraşamayan arkadaşlara tavsiye ederim.

Google XML Sitemaps

Site haritanızı oluşturmanızı sağlayan olmazsa olmaz eklentidir. Google XML Sitemaps ‘ı hiç düşünmeden kurun sonra nasıl kullanıldığını google’da araştırın 🙂

Platinum SEO Pack

All in One Seo Pack’in rakiplerinden biridir. Kullanan arkadaşların eksiği yok fazlası var şeklinde yorumlarını okudum. Ben kullanmıyorum, kullanmak isteyenlere de kesinlikle engel olmam 🙂 şaka bir yana eklentinin kullanımı konusunda sorun yaşayan olursa konu altına yorum yazabilir. Platinum SEO Pack kaliteli bir eklentidir.

Tüm eklentiler hakkında detaylı bir açıklama yapmak isterdim ama bu eklentileri çok detaylı anlatmış arkadaşların olduğunu görünce vazgeçtim.