Merhaba arkadaşlar, bugün wordpress  alt yapısı olan bir sitemde resim yükleme işlemi yaparken http hatası aldım, neymiş bu hata diye merak edip biraz araştırdıktan sonra sorunumu çözdüm, sizde wordpress resim eklerken http hatası alırsanız aşağıdaki yöntem sorununuza çözüm olacaktır.

WordPress Resim yüklerken http hatası alıyorsanız bunun birinci sebebi eklediğiniz resim boyutunun 2 mb’dan büyük olmasıdır. Resim boyutlarını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Eğer resim boyutları büyükse küçültmek için İrfanwiev isimli programı kullanabilirsiniz, bu program ile istediğiniz sayıdaki resmin ismini boyutunu renklerini vs.. hızlı bir şekilde yapmanız mümkündür.

Eğer resimlerin boyutlarını küçültmek istemiyorum diyorsanız bunu içinde 2 çözüm mevcut.

 • 1. Çözüm FTP ile server’ınıza bağlanıp /public_html/wp-content/uploads/ klasörünüzün altına resimleri direk atabilirsiniz. Bu şekilde Ortam kütüphanesinde resminiz gözükmeyecektir ama resminizi link olarak eklemeniz mümkün olacaktır. Örnek abc.jpg adında bir resim yüklediğinizi varsayarsak,  www.domainisminiz.com/public_html/wp-content/uploads/abc.jpg şeklinde resmi çağırmanız mümkündür.
 • 2. Çözüm ise;FTP anadizininize girin ve .htaccess dosyanızın yedeğini alın. Bir sorunla karşılaşırsanız geri dönebilirsiniz.  Daha sonra .htaccess dosyanızı açıp en sonuna şu satırları ekleyin#Change upload limits
  php_value memory_limit 50M
  php_value post_max_size 50M
  php_value upload_max_filesize 50M
  php_value max_execution_time 900
  #Change upload limits end

  Dosyanızı kayıt edip ftp’ye attıktan sonra artık 50 MB’a kadar dosya yükleyebilirsiniz.

Gelelim resim boyutu 2 mb’ın altında olup bu hatayı alan arkadaşlarımızın sorunun çözümüne….

Bu sorun çok büyük olasılıkla uploads klasörünün yazma izninden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple öncelikle FTP ile anadizine bağlanıp aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi UPLOADS klasörüne 777 iznini vermeniz gerekmektedir. Sonrasında tüm alt klasöre uygula tik’ini işaretleyiniz.

Wordpress Resim Eklerken Http

Bu işlemi yaptıktan sonra sorununuz çözülmüş olacaktır.

İşte arkadaşlar buraya kadar olan kısmını bir çok web sitesinde bulabilirsiniz 🙂 ama buradan sonra anlatacaklarımı ise her yerde bulamazsınız. Nedir olay anlatayım, ben buraya kadar olan kısmı kendim sorun yaşarken denedim ve sorunum çözülmedi, sonra UPLOAD klasörünü kontrol ettiğimde HTTP’e hatası aldığım resmin aslında yüklendiğini gördüm, ama tüm klasörlere 777 izni vermiş olmama rağmen bu resimlerin izinlerinin 777 olmamaktaydı.

Aşağıdaki resimlerde görüldüğü üzere, Wordpress Resim Eklerken Http Hatası 777 izni olmasına rağmen aldım.

Wordpress Resim Eklerken Http2

FTP’den kontrol ettiğimde ise, aşağıda görüldüğü üzere HTTP yükleme hatası aldığım resmin aslında yüklendiğini ve 666 izninin tanımlandığını gözlemledim.Wordpress Resim Eklerken Http3

Buradan sonra yapabileceğiniz 2 yol bulunmaktadır.

1. Yol Hosting firmanızı arayıp bu sorunu iletmeniz ve kalıcı bir çözüm bulmanız.

2. Yok ise tüm resimleri yükleyip en son FTP ile eklediğiniz resimleri toplu şekilde seçip 777 izni vermeniz. Bu şekilde o eklediğiniz resimler için sorunu çözmüş olacaksınız.