Windows’a Programı Servis Olarak Ekleme

Bilgisayar başındayken karşıma çıkan sorunlar için harcadığım zamanı siz harcamayın diye,  bu bloğu kurmuştum. Yine bir sorunla karşılaştım ve çözümünü sizinle paylaşayım dedim… Windows’a programı servis olarak ekleme isterseniz bu işlem aslında çok basittir.  Bunun için yapmanız gereken işlemler;

Başlat > Çalıştır bölümüne giriş yapıp CMD yazın. Açılan ekrana, windows servisi yapmak istediğiniz programı ”SC’ CREATE” komutu yardımıyla servislere ekleyeceğiz.

Örnek olarak; Bilgisayarım ”C” diskine ”ardabeyaz” adında bir klasör oluşturdum. Servis yapmak istediğim programın adını ise ”servisolacakprogram” yaptım. Ve aşağıdaki resimde görülen komutları yazdım.

Windows’a Programı Servis Olarak Ekleme

Windows’a Programı Servis Olarak Ekleme

Resimde ”1” ile belirtiğim isim, windows servislerinde bu programın görülen ismi olacaktır. Onuda resimde göstermek gerekirse,

Programı Servis Olarak Ekleme

Programı Servis Olarak Ekleme

Görüldüğü üzere, Windows’a Programı Servis Olarak Ekleme işlemini tamamlamış olduk. Unutulmaması gereken bazı ayrıntılar vardır.

  • “binpath=” vs gibi seçenekler kullanılırken “=” işaretinden sonra boşluk bırakılması gerekmektedir. Yoksa “help” ekranı gelir.
  • “OpenSCManager failed – Access is denied.” Hatasını ise;  CMD programının Administrator haklarına sahip olarak açmamızdan kaynaklanmaktadır. Cmd’ye sağ tıklayarak administrator olarak çalıştır dememiz gerekiyor.

Windows’a Programı Servis Silme işlemi ise aşağıdaki komutla olmaktadır.

“sc delete 1” oluşturulan servisin silinmesini sağlayacaktır. Ve işlem sonunda SC Delete Service SUCSESS yazacaktır.

Windows’a Programı Servis Olarak Ekleme