fft99_mf7133501.Jpeg

Merhaba arkadaşlar; bugün size Türkiye ‘Veri’de Moda Düşkünü Çıktı hakkında bir yazı paylaşmak istedim.

Dünya’da üçüncüsü, Türkiye’de ikincisi düzenlenen smartcon2016 İstanbul Zirvesi’nde büyük veri teknolojileri ile entegre edilmiş inovatif iş modelleri üzerinden değerlendirmeler ve geleceğe yönelik tahminler sunuldu. Global trendler ve iş modellerinin Türkiye ve farklı sektör şartlarına göre değerlendirildiği Zirve’de, 1000’in üzerinde katılımcı Büyük Veri, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Start-up ekosistemini derinlemesine inceleme fırsatı yakaladı.
Zirve’nin ikinci gününde Analytics Center ile kariyer.net’in birlikte gerçekleştirdikleri “Türkiye Analitik Yetenek ve Yetkinlik Araştırması”nın sonuçları açıklandı. Smartcon&Analytics Center kurucu ortağı Emre Yayıcı ve Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz tarafından sonuçları açıklanan araştırma veri odaklı 2269 iş ilanı ve bu alanda çalışan 4776 kişinin verileri ve 150’nin üzerinde kişi ile yapılan bire bir görüşme ve anket çalışmaları incelenerek gerçekleştirildi. Dünya çapında 2015 yılında büyük veri destekli 4,4 milyon iş yaratıldığına dikkat çekilen araştırmada, Büyük Veri piyasasının 2026 yılında 84 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağı öngörüsüne yer verildi.

Engelleri biliyorlar ama yatırım yapmıyorlar!

Kariyer.net’in üye ve ilan verileri dikkate alınarak yapılan çalışmada en fazla analitik yetkinliğe sahip çalışanı olan sektörler şöyle sıralandı: Bilişim (%44), Finans (%22), Telekom (%13). Araştırmaya göre bu alanlarda çalışanların %28’i 3-5 yıl, %26’sı 0-2 yıl ve %20’si 6-8 yıl tecrübeye sahip.
Çalışma sonucunda işletmelerin veri odaklılığının önündeki en büyük engeller; organizasyon yapısı, rol ve sorumluluklar ile çalışan yetkinliği ve bilgi seviyesi olarak görülürken; bu iki engelin işletmelerin yatırım öncelikleri arasında yer almaması dikkat çekti. Dijital ve liderlik yetkinlikleri incelendiğinde, araştırmadan çıkan sonuçlar Türkiye’deki “Dijital Ustalığın” seviyesini de gözler önüne serdi. Buna göre, dünya kriterleri dikkate alındığında “Moda Düşkünleri”, “Yeniler”, “Muhafazakârlar” ve “Dijital Ustalar” olarak sınıflandırılan dijital ustalık seviyesi Türkiye için “Moda Düşkünü” olarak tespit edildi.

Robot Komedyen Şov Yaptı

Etkinliğin Start-upDay Zirvesi’nde “Girişimcilik Yükseliyor: Girişimcilik Devrimi” başlıklı sunumunu gerçekleştiren Zorlu Holding Yönetim KuruluÜyesi Mehmet Emre Zorlu, “Vestel Ventures ile Vestel’in kapılarını start-up’lara açmak istiyoruz” dedi.
Türkiye’den konuşmacı olarakTÜSİAD Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası Başkanı Esin Güral Argat, Akbank Genel Müdür yardımcısı Orkun Oğuzgibi isimleriağırlayan smartcon2016 İstanbul’da iş ve teknoloji dünyasının Türkiye’deki karar vericileri,alanında dünyanın önde gelen düşünce liderleri ve trend analistleriyle bir araya geldi. Ayrıca, dünyanın ilk robotik stand-up komedyeni Heather Knight, Marilyn Monrobot adlı robotuyla etkinlikte yer aldı. Marilyn Monrobot seyircilere “Merhaba” diyerek başladığı şovuna danslarıyla damgasını vurdu.

Start-upDay’de Teknoloji ve Bankacılık

Smartcon2016 İstanbul Zirvesi’nin ikinci günü konuşmacılar arasında yer alan Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orkun Oğuz, “Müşterilerimiz, kendileri için büyük yenilikler içeren teknolojik yeniliklerimizi her geçen gün daha çok kullanıyor” dedi ve ekledi: “Türkiye’de ilk kez API altyapısını programcıların hizmetine açan banka olarak, en yeni uygulamaları ilk olarak müşterilerimizin deneyimlemelerini sağlamaya dönük çalışmalarımıza bir yenisini eklemiş olduk. Bu atılımımız ile teknolojide ulaştığımız ileri seviyeleri, müşterilerimize bankacılık hizmetlerini en avantajlı şekilde ulaştırmak için devreye almaya devam edeceğiz.”

Girişimciler smartcon2016 İstanbul Start-upDay’de yarıştı

Start-upDay yarışması finalistlerinin de sahne aldığı Start-up Day’de Türkiye’de girişimcilik alanının gelişmesi ve ilerlemesi için atılması gereken adımlar tartışılırken; büyük veri, ileri analitik, yapay zekâ ve IoT gibi yıkıcı teknolojilere odaklanan 13 Start-up sunumları gerçekleştirildi. Birinci olan finalist, smartcon2016 Dubai Zirvesi’nde girişimini anlatma şansı yakaladı. Finalistin ulaşım ve konaklama masrafları ise Zorlu Holding tarafından karşılanacak.

İki günlük zirvede tartışılan büyük veri, nesnelerin interneti gibi konuların Türkiye ve bölgenin rekabetçi ortamda ön plana çıkabilmesi için çok önemli olduğuna dikkat çeken Analytics Center / smartcon Kurucu Ortakları Hamit Hamutçu ve Emre Yayıcı, bu alanlarda atılım gerçekleştirilmesi için ekosistemin tüm parçalarının birlikte hareket ederek gelişmesi gerektiğini belirtti. Kurumların gerek yatırım, gerekse iç yetkinlikler anlamında atması gereken adımlar olduğunu, bunun Kariyer.net ile ortak yapılan Türkiye’nin Analitik Yetkinliklerini Değerlendirme çalışmasından da net bir şekilde görüldüğü belirtildi.

Analytics Center hakkında: 

Çağlar Göğüş, Hamit Hamutçu ve Emre Yayıcı tarafından, EMEA bölgesinin düşünce liderliği, bilgi ve mükemmeliyet merkezi olma vizyonuyla kurulmuştur. Analytics Center, topluluk liderlerini ve uzmanları, çeşitli organizasyonlarda farklı rol, pozisyon ve geçmişleri bulunan kişilerle bir araya getiren, paylaşım ve işbirliğini misyon edinmiş bir merkez olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda büyük ve gelişmiş analitik yetkinlikler ve bunların iş uygulamaları ile ilgili uluslararası eğitimler sunmaktadır. Analytics Center, yönetimin tüm seviyelerinde ve karar alma süreçlerinde, veri odaklı analitik metodoloji ve teknolojilerin kullanımı ile ilgili uluslararası ortakları ile danışmanlık hizmeti vermektedir.

smartcon hakkında:

smartcon, Analytics Center tarafından, İstanbul, Dubai ve Johannesburg’da düzenlenen yenilikçi bir iş etkinliği serisidir. Analitik,büyük veri, nesnelerin interneti ve akıllı karar mekanizmaları gibi konularda fikir liderleri ve trend analistleri ile iş ve teknoloji profesyonellerini bir araya getirmeyi amaçlayan smartcon zirveleri, üst seviye karar vericilere içgörü ve öngörü sağlarken, aynı zamanda paylaşımda bulunabilecekleri, fikir alışverişi ve işbirliği yapabilecekleri bir platform oluşturur.