cocuklara-kodlama-ogreten-robot-photon-7131862.Jpeg

Merhaba arkadaşlar; bugün size Çocuklara Kodlama Öğreten Robot Photon hakkında bir yazı paylaşmak istedim.

Polonyalı girişim Photon Entertainment tarafından Kickstarter üzerinden topluluk fonlamasına bu hafta başında açılan projenin başrol oyuncusu bir robot. Bu robotun programlamayı çocukların seviyesine indirerek onların anlayabileceği şekilde öğretmesi bekleniyor.

Amaç Anlayışı Öğretmek

Photon Entertainment CEO’su Martin Joka robotun çocuklara özel bir programlama dili öğretmek yerine her şeyi ile düzgün bir program zihniyeti oluşturmayı öğretmeyi hedeflediklerini ve modern teknolojinin nasıl işlediğini anlatmaya çalıştıklarını açıkladı. İlk olarak Photon hiçbir şeyi kendisi yapamıyor ve çocuklara sürekli görevler veriyor. Çocukların oyun zamanlarında robot tecrübe puanları kazanıyor ve bu puanlar ile beraber yeni sensörleri ve özellikleri açılıyor. Bu puanlarla çocuklar robotu kendi isteklerine ve eğilimlerine göre şekillendiriyorlar. Her bir sensör yeni bir deneysel konu. Çocuklar ne işe yaradığını kontrol ediyorlar ve MIT’nin geliştirdiği görsel dil Scratch programından ilham alınarak geliştirilmiş dil ile genç beyinlerini program yazmak için kullanıyor.

Anlayışlı Oldukça Anlayışlı

Photon üzerinde yer alan sensörler sayesinde aydınlık ve karanlığı algılayabiliyor ve nesneler ile arasındaki mesafeyi ölçebiliyor. Geliştiricilerin açıklamasına göre altı yaşında ki çocuklar bile bu robotun dili üzerinde uzmanlaşabiliyor. Her bir genç kodlama sanatını öğrenerek akıllı telefonlar ve tabletler için uygulama geliştirebilir hale geliyor. Photon’un uygulaması ise uzay aracı asteroidlere çarptığı için dünyaya inmek zorunda kalan robotun hikayesini anlatıyor. Çocuklar hikaye ile ilgili görevler üzerinden programlama yaparak robotun bazı yetenekler kazanması ve uzay gemisini tamir etmesi için ona yardımcı oluyor.