Merhaba arkadaşlar; bugün size ‘Deniz canavarları’nın peşine düştü, otobüs büyüklüğünde kalamarlar buldu hakkında bir yazı paylaşmak istedim.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre, İskoçya’daki St. Andrews Üniversitesi’nden bilim insanı Charles Paxton, Journal of Zoology dergisinde kaleme aldığı makalesinde, okyanuslarda otobüs büyüklüğünde kalamarlar olabileceğini belirtti.

Paxton makalesinde, “Son yıllarda deniz canavarları olduğu yönündeki dedikoduları inceleyerek bu dedikodulara bilimsel bir dayanak bulmak için araştırmalar yaptım. İstatistiksel hesaplamalarım kalamarların toplam boyunun 20 metreye ulaşabileceğini, ana gövdelerinin ise üç metreye kadar büyüyebileceğini ortaya koyuyor. Architeuthis dux’ların azami büyüklüğünün sandığımızdan daha büyük olduğundan da eminim” ifadelerine yer verdi.

Atlantik Okyanusu kıyıları sakinlerinin “deniz canavarları” gördüklerini söylemeleri üzerine araştırmaya başlayan Paxton, bu çerçevede 160 dev kalamarın vücut parçalarını inceledi. Paxton’ın incelemeleri, görgü tanıklarının “canavarların” boylarına ilişkin söylenenleri doğruladı.

 

27 May 2016 | 8:14 am tarihli ‘Deniz canavarları’nın peşine düştü, otobüs büyüklüğünde kalamarlar buldu başlıklı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederim.