netflix-ve-avrupa-arasinda-anlasmazlik-soz-konusu-7101904.Jpeg

Merhaba arkadaşlar; bugün size Netflix ve Avrupa Arasında Anlaşmazlık Söz Konusu hakkında bir yazı paylaşmak istedim.

 

En son ülkemizde de dahil birçok bölgede aktif hale gelmesi ile beraber gündeme gelen ve haber konusu olan Netflix, şimdilerde ise Avrupa’da yeni bir kural ile karşı karşıya kalması ile beraber gündeme geldi. Avrupa Komisyonu tarafından alınan yeni karara göre şirketin içeriklerinde revizyona gitmesi ve en az %20’sini Avrupa menşeili içeriklere ayırması isteniyor. Bu şekilde Avrupa kaynaklı içerikler için daha fazla kitlenin dikkatini çekmek isteyen Komisyon, aynı zamanda ABD menşei içeriklerine olan yönelimin rekor düzeylere ulaşmasına da böylelikle dikkat çekmiş oluyor.

Kararın Nedeni Avrupalı İçerikleri Korumak

Aslına bakılırsa Komisyon tarafından verilen kararın belirli ölçütlerde yararlı olduğu söylenebilir. Telif hakları ve lisans anlaşmaları ile beraber bu zamana kadar daha çok ABD içeriklerini bünyesinde barındırmakta olan Netflix, eğer bahsi geçen karar yürürlüğe konulur ise bu sayede içeriklerinin en az %20’sini Avrupalı hale getirmek zorunda kalacak.

Çocukların Korunması da Önemli

Komisyon, içerikler adına aldığı kararın yanı sıra servisin çocuklar için daha güvenli bir hale getirilmesini de istiyor. Bunun için yeni kararların alınması ve çok daha iyi bir koruma prosedürünün yürürlüğe girmesi istenmekte. Tabi platformun bahsi geçen kararlara ne denli uyacağı ya da ne gibi bir değişikliklere gideceği merak konusu. Konu ile ilgili bilgiler geldikçe sizlerle paylaşacağız, bizi takip etmeye devam edin.