Merhaba arkadaşlar; Geçenlerde MSSRCH.DLL dosyası ile ilgili bir sorun yaşadım, açıkçası baya uğraştırdı. İnternette MSSRCH.DLL hatası ile ilgili bir çok konu vardı ben sorunumu çözdüm nasıl çözdüğümü ve hangi adımları izlediğimide bulduğum kaynaktaki şekliyle sizinle paylaşıyorum. Bu yol biraz uzun baya bir zaman alıyor ama sonuçta çözümde oluyor. Hadi başlayın bakalım kolay gelsin 🙂

MSSRCH.DLL nedir?

MSSRCH.DLL, Windows İşletim Sistemi için Microsoft tarafından geliştirilmiş olan, MSDN BackOffice Server Test Platform ile ilişkili bir DLL dosyası türüdür. MSSRCH.DLL dosyasının en son bilinen sürümü, Windows için üretilmiş olan 1.0.0.0 sürümüdür. Bu DLL dosyası 1 yıldız popülarite derecelendirmesi ve “Bilinmeyen” güvenlik derecelendirmesine sahiptir.

DLL Dosyaları Nedir?

MSSRCH.DLL gibi DLL (“dinamik bağlantı kitaplığı”) dosyaları, EXE (“yürütülebilir”) dosyalarına benzeyen küçük programlardır. Bu dosyalar, birden fazla yazılım programının aynı işlevi paylaşmasını sağlar (örn. yazdırma).

Diyelim ki Windows çalıştırıyorsunuz ve Microsoft Word’de bir belge düzenliyorsunuz. Yazdırmayı kontrol eden DLL dosyasının, o işlev gerekmediği sürece yüklenmesine gerek yoktur – mesela siz belgeyi yazdırmaya karar verdiğiniz zamana kadar. “Yazdır”ı seçtiğinizde, Microsoft Word yazıcı DLL dosyasını çağırır ve o anda belleğe (RAM) yüklenir. Başka bir programdaki, örneğin Adobe Acrobat’taki, belgeyi yazdırmak isterseniz, gene aynı yazıcı DLL dosyası kullanılacaktır.

Neden DLL Hataları Alıyorum?

Bunlar paylaşılan dosyalar olduğu için, DLL dosyaları yazılım uygulamasının dışında var olur. Her ne kadar yazılım geliştiriciler için pek çok yarar sağlasa da bu ayrım, sorunların ortaya çıkması için bir fırsat hazırlar.

Son derece basit, eğer Windows MSSRCH.DLL dosyanızı düzgün yükleyemezse, bir hata iletisiyle karşılaşırsınız. Lütfen daha fazla bilgi için aşağıdaki “MSSRCH.DLL Hatalarının Nedenleri”ne bakın.

DLL Hataları Ne Zaman Oluşur?

MSSRCH.DLL ile ilişkili olanlar gibi, DLL hataları, genellikle bilgisayar başlatmada, program başlatmada ya da programınızda belirli işlevleri kullanmayı denerken (örn. yazdırma) ortaya çıkar.

Genel MSSRCH.DLL Hata İletileri

Windows tabanlı bir bilgisayarda ortaya çıkabilecek en yaygın MSSRCH.DLL hataları şunlardır:

 • “MSSRCH.DLL bulunamadı.”
 • “MSSRCH.DLL dosyası eksik.”
 • “MSSRCH.DLL erişim ihlali.”
 • MSSRCH.DLL dosyasını kaydedemiyor.”
 • “C:\Windows\System32\\MSSRCH.DLL bulunamıyor.”
 • “MSDN BackOffice Server Test Platform başlatılamadı. Gerekli bir bileşen eksik: MSSRCH.DLL. Lütfen MSDN BackOffice Server Test Platform programını tekrar yükleyin.”
 • “MSSRCH.DLL bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamanın tekrar yüklenmesi sorunu çözebilir.”

Bu DLL hata mesajları, MSSRCH.DLL ile ilişkili yazılım programı çalışırken (örn. MSDN BackOffice Server Test Platform) program yükleme sırasında, Windows başlatma ve kapatma veya hatta Windows işletim sisteminin yüklenmesi sırasında ortaya çıkabilir. MSSRCH.DLL hatasının nerede ve ne zaman ortaya çıktığının kaydını tutmak, sorun gidermenin önemli bir parçasıdır.

MSSRCH.DLL Hatalarının Nedenleri

MSSRCH.DLL hatalarının çoğu, eksik veya bozuk MSSRCH.DLL dosyalarıyla alakalıdır. MSSRCH.DLL harici bir dosya olduğundan, istenmeyen bir şeyin olması için mükemmel bir fırsat sağlar.

Bilgisayarınızı düzgün kapatmamak ya da bilgisayarınıza virüs bulaşması, MSSRCH.DLL dosyasını bozabilir, ve bu da DLL hatalarına neden olabilir. MSSRCH.DLL dosyanız bozulduğunda, düzgün yüklenemez ve hata bildirimlerine neden olur.

Diğer durumlarda, MSSRCH.DLL dosyası hataları, Windows kayıt defterindeki sorunlarla ilişkilendirilebilir. Bozuk DLL dosya başvuruları, DLL dosyanızın düzgün kaydedilmesini engelleyebilir ve size MSSRCH.DLL hatası verir. Bu bozuk kayıt defteri anahtarlarına, Windows kayıt defterinde başarısız yazılım yükleme ve kaldırmadan kalmış, kalan DLL dosya başvurusu, eksik DLL dosyası veya taşınan DLL dosyası neden olabilir.

Daha spesifik olarak, bu MSSRCH.DLL hatalarına şunlar neden olabilir:

 • Geçersiz ya da bozulmuş MSSRCH.DLL kayıt defteri girdisi.
 • MSSRCH.DLL dosyasını bozan virüs ya da kötü amaçlı yazılım bulaşması.
 • MSSRCH.DLL dosyasını bozan, bozuk sabit sürücü benzeri Microsoft donanımı hatası.
 • Başka bir program, MSSRCH.DLL dosyasının gereken sürümünün üzerine yazmış.
 • Başka bir program kötü amaçlı olarak ya da yanlışlıkla MSSRCH.DLL dosyasını silmiş.
 • MSSRCH.DLL dosyasını başka bir program kaldırdı.

MSSRCH.DLL Hataları Nasıl Düzeltilir

Uyarı: MSSRCH.DLL dosyasının “DLL indirme” sitelerinden indirilmesini önermiyoruz. Bu siteler, MSSRCH.DLL dosyasının resmi geliştiricisi tarafından onaylanmamış DLL dosyaları dağıtır ve bu dosyalar genellikle virüslü dosyalar ya da diğer kötü amaçlı yazılım dosyalarıyla birlikte paketlenir. MSSRCH.DLL dosyasının bir kopyası gerekirse, bu dosyayı doğrudan Microsoft üzerinden temin etmeniz önerilir.

MSSRCH.DLL sorunlarınızı çözmek için aşağıda bir sorun giderme listesi bulabilirsiniz. Bu sorun giderme adımlarının zorluk derecesi kademeli olarak artmakta ve bu adımlar gitgide daha fazla zaman almaktadır. Bu nedenle, gereksiz zaman ve çaba harmaktan kaçınmak için, yukarıdan aşağıya doğru denemenizi şiddetle öneririz.

Adım 1: Microsoft Register Server’ı Kullanarak MSSRCH.DLL Dosyasını El İle Kaydedin

MSSRCH.DLL bağımlılığını kullanan bir yazılım yüklediğinizde, yazılım dosyayı sizin için otomatik olarak kaydetmelidir. Bazı durumlarda, DLL dosyası düzgün kaydedilemeyebilir ve bunun sonucunda “MSSRCH.DLL kaydedilemedi” hatası ortaya çıkabilir. Neyse ki, “Microsoft Register Server” adlı yerleşik yardımcı programı kullanarak (regsvr32.exe) MSSRCH.DLL dosyasını tekrar kaydedebilirsiniz.Yükseltilmiş komut sisteminden MSSRCH.DLL nasıl yeniden kaydedilir (Windows XP, Vista, 7, 8 ve 10):

Başlat düğmesini tıklatın.
Arama kutusunacommand” yazın. Henüz ENTER tuşuna BASMAYIN!
Klavyenizdeki CTRL-Shift tuşlarını basılı tutarken, ENTER tuşuna basın.
Bir izin iletişim kutusu ile sizden izin istenecektir.
Evet‘i Tıklatın.
Şu komutu yazın: regsvr32 /u MSSRCH.DLL.
ENTER tuşuna basın. Bu dosyanızın KAYDINI SİLECEKTİR.
Şu komutu yazın: regsvr32 /i MSSRCH.DLL.
ENTER tuşuna basın. Bu, dosyanızı KAYDEDECEKTİR.
Komut istemi penceresini kapat.
MSSRCH.DLL hatasıyla ilişkili olan programı yeniden başlatın.

Adım 2: Geçersiz MSSRCH.DLL Kayıt Defteri Girdilerini Onar

Bazen, MSSRCH.DLL ve diğer DLL sistem hataları, Windows kayıt defterindeki sorunlarla ilişkili olabilir. Birkaç program, aynı MSSRCH.DLL dosyasını paylaşabilir; ancak bu programlar kaldırıldığında ya da değiştirildiğinde, bazen “artık” (geçersiz) DLL kayıt defteri girdileri geride kalabilir.

Basitçe bu, gerçek dosya yolu değişmiş olsa bile, önceki hatalı konumun Windows Kayıt Defterine kaydedilmiş olması anlamına gelmektedir. Windows bu hatalı dosya başvurularını ararken (bilgisayarınızdaki dosya konumları), MSSRCH.DLL hataları oluşabilir. Ayrıca, kötü amaçlı yazılım bulaşması, MSDN BackOffice Server Test Platform ile ilgili kayıt defteri girdilerini bozmuş olabilir. Bu nedenle, bu geçersiz DLL kayıt defteri girdileri, sorunun asıl nedenini çözümlemek için onarılmalıdır.

Uyarı: İleri seviyede bir bilgisayar kullanıcısı değilseniz, Windows kayıt defterini el ile düzenlemenizi tavsiye ETMİYORUZ. Kayıt Defteri Düzenleyicisinin hatalı kullanımı, Windows’u tekrar yüklemenizi gerektirecek ciddi sorunlara yol açabilir. Kayıt Defteri Düzenleyicisinin hatalı kullanımından kaynaklanan sorunların çözümlenebileceğinin garantisini veremeyiz. Kayıt Defteri Düzenleyicisi kullanımının riski size aittir.

Windos kayıt defterinizi el ile onarmak isterseniz, önce kayıt defterinin MSSRCH.DLL (örn. MSDN BackOffice Server Test Platform) ile ilişkili olan kısmını dışarı aktarmak suretiyle yedek oluşturmanız gerekir:

Başlat düğmesini tıklatın.
Arama kutusunacommand” yazın. Henüz ENTER tuşuna BASMAYIN!
Klavyenizdeki CTRL-Shift tuşlarını basılı tutarken, ENTER tuşuna basın.
Bir izin iletişim kutusu ile sizden izin istenecektir.
Evet‘i Tıklatın.
Yanıp sönen imlecin bulunduğu bir kara kutu açılacak.
regedit” yazın ve ENTER tuşuna basın.
Kayıt Defteri Düzenleyicisinde, yedeklemek istediğiniz MSSRCH.DLL ile ilişkili anahtarı seçin (örn. MSDN BackOffice Server Test Platform).
Dosya menüsünden, Dışarı Aktar‘ı seçin.
Kaydet listesinde, MSDN BackOffice Server Test Platform yedek anahtarını kaydetmek istediğiniz klasörü seçin.
Dosya Adı kutusunda, “MSDN BackOffice Server Test Platform Yedeği” gibi bir yedekleme dosyası adı yazın.
Verme Aralığı kutusunda, “Seçili Dal“ın seçildiğinden emin olun.
Kaydet‘i Tıklatın.

Daha sonra dosya, .reg dosya uzantısı ile kaydedilir.

Artık, MSSRCH.DLL ile ilişkili kayıt defteri girdisinin yedeğine sahipsiniz.

Sisteminize zarar verme riski çok fazla olduğu için, bu makalede kayıt defterinizin el ile düzenlenmesiyle ilgili diğer adımlardan bahsedilmeyecektir. El ile kayıt defteri düzenlemeyle ilgili daha fazla bilgi için, lütfen aşağıdaki bağlantılara bakın.

Aşağıdaki içerikle alakalı yapılan eylemlerin sonuçlarıyla ilgili herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır – bu görevleri tamamlama riski size aittir.

Adım 3: MSSRCH.DLL dosyasını Windows Geri Dönüşüm Kutusundan Kaldırın ya da Geri Yükleyin

Yalnızca Geri Dönüşüm Kutusu simgesine çift tıklayın.
Sağ üst köşede, MSSRCH.DLL dosyasını bulun.
Arama sonuçlarında MSSRCH.DLL çıkarsa, onu seçin ve dizine taşıyın:
Windows 95/98/Me = C:\Windows\System32\
Windows NT/2000 = C:\Windows\System32\
Windows XP, Vista, 7, 8, 10 = C:\Windows\System32\
64-bit Windows = C:\Windows\System32\MSSRCH.DLL dosyanızı taşıdıktan sonra, bilgisayarınızı tekrar başlatın.

Öneri: MSSRCH.DLL dosyasını sildiğinizden VE Geri Dönüşüm Kutusunu boşalttığınızdan eminseniz, MSSRCH.DLL dosyasını geri yüklemek için bir dosya kurtarma programı kullanmanız gerekir.

Adım 4: Bilgisayarınızda Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Tam Tarama Yapın

MSSRCH.DLL hatasının bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmış olmasından kaynaklanma ihtimali de vardır. Bu kötü niyetli davetsiz misafirler, DLL ile ilişkili dosyalara zarar verebilir, onları bozabilir ve hatta silebilir. Ayrıca, yaşadığınız MSSRCH.DLL hatasının kötü niyetli yazılım programının bir bileşeni olma ihtimali de vardır.

Adım 5: Bilgisayarınızdaki Aygıt Sürücülerini Güncelleyin

MSSRCH.DLL hataları, bozuk ya da güncel olmayan aygıt sürücüleriyle ilgili olabilir. Sürücüler, birçok nedenden ötürü bir gün çalışırken diğer gün bir anda çalışmayı durdurabilir. İyi haber, DLL sorunlarını sadece aygıt sürücünüzü güncelleyerek onarabilecek olmanızdır.

Adım 6: En Son Sistem Değişikliklerini “Geri Almak” için Windows Sistem Geri Yüklemeyi Kullanın

Windows Sistem Geri Yükleme, MSSRCH.DLL sorunlarınızı çözmeye yardımcı olmak için bilgisayarınızla “zamanda geriye yolculuk” yapmanızı sağlar. Sistem Geri Yükleme, bilgisayarınızın sistem dosyalarını ve programlarını, her şeyin düzgün çalıştığı bir zamana geri döndürebilir. Bu muhtemelen, DLL hatalarıyla ilişkili olarak saatlerce sorun giderme derdinden kurtulmanızı sağlar.

Lütfen Dikkat:Sistem Geri Yükleme, belgelerinizi, resimlerinizi ve diğer verilerinizi etkilemez.

Sistem Geri Yükleme’yi (Windows XP, Vista, 7, 8 ve 10) kullanma:

Başlat düğmesini tıklatın.
Arama kutusuna ““Sistem Geri Yükleme” yazın ve ENTER tuşuna basın.
Sonuçlarda, Sistem Geri Yükleme‘yi tıklatın.
Yönetici parolalarını girin (istenirse).
Geri yükleme noktasını seçmek için, Sihirbaz‘daki adımları takip edin.
Bilgisayarınızı geri yükleyin.

Adım 7: MSSRCH.DLL ile alakalı MSDN BackOffice Server Test Platform Programını Kaldırın ve Tekrar Yükleyin

Windows 7 ve Windows Vista için talimatlar:

Başlat butonuna tıklayarak Programlar ve Özellikler’i açın.
Sağ kenar menüsünden Denetim Masası’na tıklayın.
Programlara tıklayın.
Programlar ve Özellikler’e tıklayın.
MSDN BackOffice Server Test Platform’ı İsim sütunu altına yerleştirin.
MSDN BackOffice Server Test Platform girdisine tıklayın.
Üst menü şeridindeki Kaldır butonuna tıklayın.
MSDN BackOffice Server Test Platform programını kaldırma işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları takip edin.

Windows XP için talimatlar:

Başlat butonuna tıklayarak Programlar ve Özellikler’i açın.
Denetim Masası’na tıklayın.
Programları Ekle veya Kaldır’a tıklayın.
MSDN BackOffice Server Test Platform’ı Güncel Kurulu Programlar listesi altına yerleştirin.
MSDN BackOffice Server Test Platform girdisine tıklayın.
Sağ kenardaki Kaldır butonuna tıklayın.
MSDN BackOffice Server Test Platform programını kaldırma işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları takip edin.

Windows 8 için talimatlar:

Başlat Menüsü resmini oluşturmak için imleci ekranın sol alt kısmında gezdirin.
Başlat İçerik Menüsü’nü açmak için Sağ Tıklayın.
Programlar ve Özellikler’e tıklayın.
MSDN BackOffice Server Test Platform’ı İsim sütunu altına yerleştirin.
MSDN BackOffice Server Test Platform girdisine tıklayın.
Üst menü şeridindeki Kaldır/Değiştir’e tıklayın.
MSDN BackOffice Server Test Platform programını kaldırma işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları takip edin.

MSSRCH.DLL ile ilişkili programınızı (örn. MSSRCH.DLL) başarıyla kaldırdıktan sonra, Microsoft talimatlarına göre programı tekrar yükleyin.

İpucu: DLL hatanızın belirli bir Microsoft programıyla ilişkili olduğu konusunda pozitifseniz, MSSRCH.DLL ile ilişkili programı kaldırıp tekrar yüklemek büyük ihtimalle sorununuzun çözümüdür.

Adım 8: Windows Sistem Dosyası Denetleyicisini Çalıştır (“sfc /scannow”)

Sistem Dosyası Denetleyicisi, Windows’ta bulunan önemli bir araçtır. Bu araç sayesinde, MSSRCH.DLL gibi Windows sistem dosyalarını geri yükleyebilir ve dosya bozulmasına karşı tarama yapabilirsiniz. Sistem Dosyası Denetleyicisi, MSSRCH.DLL veya diğer bir kritik sistem dosyası ile ilgili bir sorun bulursa, sorunlu dosyaları otomatik olarak DLL Önbelliğinden (%WinDir%\System32\Dllcache\) düzeltmeye çalışır. MSSRCH.DLL dosyası DLL Önbelleğinde yoksa ya da DLL Önbelliği bozuksa, orijinal dosyaları kurtarmak için Windows kurulum diskini takmanız istenecektir.

Sistem Dosyası Denetleyicisini çalıştırmak (Windows XP, Vista, 7, 8 ve 10):

Başlat düğmesini tıklatın.
Arama kutusunacommand” yazın. Henüz ENTER tuşuna BASMAYIN!
Klavyenizdeki CTRL-Shift tuşlarını basılı tutarken, ENTER tuşuna basın.
Bir izin iletişim kutusu ile sizden izin istenecektir.
Evet‘i Tıklatın.
Yanıp sönen imlecin bulunduğu bir kara kutu açılacak.
sfc /scannow yazın ve ENTER tuşuna basın.

Sistem Dosyası Denetleyicisi, MSSRCH.DLL ve diğer sistem dosyası sorunlarını tarayacaktır (sabırlı olun – sistem tarama zaman alabilir).

Ekrandaki komutları takip edin.

Adım 9: Kullanılabilir Windows Güncellemelerinin Tümünü Yükle
Microsoft, devamlı olarak MSSRCH.DLL ile ilişkili olabilecek Windows sistem dosyalarını güncelliyor ve iyileştiriyor. Bazen, DLL sorunlarının çözümü, sadece Windows’u son hizmet paketiyle ya da Microsoft’un devamlı yayınladığı diğer yamalarla güncellemek kadar basittir.

Windows Updates’i (Windows XP, Vista, 7, 8 ve 10):

Başlat düğmesini tıklatın.
Arama kutusuna “güncelleme” yazın ve ENTER tuşuna basın.
Windows Update iletişim kutusu belirecektir.
Güncellemeler mevcutsa, Güncelleştirmeleri Yükle düğmesini tıklatın.

Adım 10: Temiz Windows Yüklemesi Gerçekleştirin

Uyarı: MSSRCH.DLL sorunlarını çözmek için Windows’u tekrar yüklemenin son derece zaman alıcı ve ileri düzeyde bir görev olduğunu vurgulamamız gerekiz. Veri kaybını önlemek için, işleme başlamadan önce, tüm önemli belgelerinizi, resimlerinizi, yazılım yükleyicilerinizi ve diğer kişisel verilerinizi yedeklediğinizden emin olmalısınız. Kalıcı veri kaybından korunmak için, eğer henüz yapmıyorsanız hemen verilerinizi yedeklemeye başlayın.

Lütfen Dikkat:Windows’un temiz yüklemesinden sonra hala MSSRCH.DLL hataları devam ediyorsa, DLL sorununuz MUTLAKA donanımla alakalıdır. Bu durumda, muhtemelen MSSRCH.DLL hatasına yola açan ilgili donanımı değiştirmeniz gerekecektir.