Kredi Dosya Masraflarını Geri Alma

Merhaba arkadaşlar; bu siteyi kurmamdaki amaç gün içerisinde yaşadığım yada öğrendiğim bilgisayar ile ilgili şeyleri sizinle paylaşmaktı. Ama bugün bilgisayardan biraz uzaklaşarak Kredi Dosya Masraflarını Geri Alma işlemleri ile ilgili öğrendiğim şeyleri sizinle paylaşmak istedim. Kredi dosya masraflarını geri alma işlemi aslında sanıldığı gibi zor ve meşeakatli bir işlem değildir. Kredi dosya masraflarını geri almak için yapmanız gereken kredi dosya masraflarını geri almak için dilekçe örneğini indirip, kendinize göre doldurmaktadır. Kredi Masraflarını Geri Almak İçin Dilekçe doldurulmuş örneğinide indirip incelemenizi tavsiye ederim.

Banka-Dosya-Masrafi-iade-Dilekcesi-Bos-Ornek

Banka-Dosya-Masrafi-iade-Dilekcesi-Doldurulmus-Ornek

Kredi Dosya Masrafları 2000 TL’nin altında olanlar Kaymakamlığa Başvurabilirler…

6502 sayılı Yeni Tüketici Kanunu’nda yapılan değişiklik ile kanunun 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe girecek olan hükümleri uyarınca dosya masrafı 2 bin TL’nin altında olan tüketiciler, ikametgâh adreslerinde bulunan ilçe hakem heyetine başvurabilecekler. 2 bin TL’den 3 bin TL’ye kadar olan alacaklar için ise valilik bünyesinde kurulan il hakem heyetlerine başvuru yapılması gerektiğini belirtilen Avukat Cevat Kazma, 3 bin TL’nin üzerindeki alacaklar için Tüketici Mahkemesi’nde dava açılması gerektiğini iletti.

Avukat Cevat Kazma, sonraki aşamaları şu şekilde açıkladı: “Tüketici Hakem Heyeti’nin verdiği karara tarafların 15 günlük itiraz süresi var. İtiraz durumunda tüketici mahkemesine dava açılması gerekiyor. Görülecek olan dava, Yargıtay kararları ışığında hukuka uygun bir şekilde sonuçlanacaktır. Hakem heyetinin kararları tıpkı mahkeme ilamı gibi icraya konulabilir ve mahkemeye yapılan itiraz kararın icrasına engel değildir.”

Başvuru Dilekçesi ve Deliller Önemli…

Son 10 yılda kredi kullanan ve dosya masrafı ödemiş herkesin, davanın tüketici lehine sonuçlanması için en önemli noktanın usulüne uygun bir dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda delil niteliği taşıyan belgelerin de (dekontlar, kredi sözleşmesi, hesap dökümü vb.) eksiksiz olması gerektiğinin altını çizdi.

Kredi Dosya Dosya Masrafları Faiziyle Geri Ödeniyor

Mahkeme, tüketici lehine karar verdiğinde alınan dosya masrafı dava tarihinden veyahut daha öncesinde ihtarname ile talep edilmiş ise temerrüt tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte tüketiciye iade ediliyor.

Garanti Bankası Kredi masraflarını geri almak için dilekçe örneği için tıklayınız.

Finansbank Kredi masraflarını geri almak için dilekçe örneği için tıklayınız.

İş Bankası Kredi masraflarını geri almak için dilekçe örneği için tıklayınız.

HSBC Bankası Kredi masraflarını geri almak için dilekçe örneği için tıklayınız.

Yapıkredi Bankası Kredi masraflarını geri almak için dilekçe örneği için tıklayınız.

Akbank Kredi masraflarını geri almak için dilekçe örneği için tıklayınız.

Kredi Dosya Masraflarını Geri Alma

Kredi Dosya Masraflarını Geri Alma

Kredi Dosya Masraflarını Geri Almak isteyen müşterilere; Bankalar ‘dava açın’ diyor

Bankalar bu kararlara kulak tıkamaya devam ederek işlem ücretlerine her gün yenisi ekliyor. Kastamonu’dan Yozgat’a, Isparta’dan Adana’ya kadar son bir yılda birçok tüketici mahkemesinden masrafların iadesine yönelik onlarca karar çıktı. Bazı bankalar yapılan itirazlarla aldıkları kredi masraflarını iade etmeye başladı. Bazı bankalar ise ‘dava açın’ diyerek, müşteriyi kapıdan çeviriyor.

Kredi Dosya Masraflarını Geri Alma işlemleri için; Masraf isteyen var

Bazı bankalar müşterilerine tüketici hakem heyetine itiraz etmeleri gerektiğini söylüyor. Bazıları ödeme için geriye dönük ücret ve komisyon dökümlerini, çıkarmak için ücret istiyor. Çünkü bankalar dökümanları saklamak zorunda. Bankalar, kredi sözleşmesinde masraf alınacağına dair hüküm yoksa ve istediği masrafın nedenini ispatlayamıyorsa vatandaştan aldığı ücretleri geri ödemekle yükümlü.