16847260

Merhaba arkadaşlar; bugün size Instagram üçüncü parti uygulamaları engelledi hakkında bir yazı paylaşmak istedim.
Instagram’ın geçtiğimiz çarşamba günü yaptığı API güncellemesiyle, servisin çok sayıda üçüncü parti uygulamayı engellediği belirtiliyor.

Üçüncü parti uygulamalar, kullanıcıların orijinal Instagram uygulamasını indirmeden Instagram hesaplarını kullanmalarına, fotoğraf yüklemelerine imkan veriyordu. Ancak bu uygulamalar Çarşamba gününden beri çalışmıyor.

Artık Instagram API’sine ulaşma hakkı kalmayan Gramfeed, Mixagram, Fastfeed ve Padgram gibi popüler uygulamalar tamamen işlevsiz hale gelmiş durumdalar.

Ayrıca fotoğraf paylaşım ağı içinden çektiği fotoğrafları kullanabilen Flipboard gibi uygulamalarda da sayfalar artık boş görünüyor.

Instagram, bu önlem sayesinde, giderek büyüyen kullanıcı kitlesinin üçüncü parti uygulamalardan zarar görmesini engellemeye ve orijinal uygulamaya daha fazla kullanıcı çekmeye çalışıyor.

2014’te, üçüncü parti uygulamaların Snapchat kullanıcılarının yayınladığı ve otomatik olarak silinmesi gereken fotoğrafları veri tabanında sakladığı anlaşılmıştı.

Bu olaydan sonra Snapchat de üçüncü parti uygulamaların API’ye erişimini engellemişti.

6 June 2016 | 6:20 pm tarihli Instagram üçüncü parti uygulamaları engelledi başlıklı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederim.