Harici Hard disk 0 bayt olarak görünüyor. ( Çözümü )

Merhaba arkadaşlar, yine yeni yeniden başıma gelen bir sorunu çözmüş olmanın verdiği mutlulukla bu yazıyı sizinle paylaşıyorum, bir arkadaşım harici hardisklerinin çalışmadığını içinde çok önemli dataların olduğunu söyledi. Bende bir bakayım ama harici hardisk’leri Windows görmüyorsa genelde içindeki dataların tamamının kurtarılmasının zor olduğunu anlattım. Neyse harici hardiskleri bilgisayara bağladığımda, Harici Hard disk 0 bayt olarak görünüyordu.

Böyle durumlarda harici hardisk benim olsa, kaldırır rafa koyarım aslında uğraşmam, 🙂 ama bilgisayarcıyız ya direkt olmuyor bozuk bunlar demek olmaz. En azından 1 saat mesai harcamak lazım. Sorunun ne olduğunu araştırmadan önce, bir bilgisayar donanım bölümü mezunu olarak disk’in içini açtım. Amaç sıvı teması yada yanmış, erimiş parçalar var mı kontrol etmekti. Çok derin inceleme yapmadan fiziksel bir sorun olmadığını gördüm.

Harici Hard disk 0 bayt olarak görünüyor

Harici Hard disk 0 bayt olarak görünüyor

Peki Harici Hard disk neden 0 bayt görür ve bunu nasıl düzeltiriz diye düşünürken, varlığından hiç memnun olmadığım, aslında çok ta sevmediğim, ama hiç bir zamanda vazgeçemediğim google’a danışayım dedim. Bir kaç işin ehli hocamızın yazdığı uzun uzun yazıları okuduktan sonra, bir üstad’ın yazdığı partition table’lar ile ilgili yazı beni aydınlattı. Allah kendisinden razı olsun.

Ben sorunumu çözdüm ve hemen sonrasında Harici Hard disk 0 bayt olarak görünüyor. ( Çözümü ) başlıklı yazıyla çözümü sizlerle paylaşayım dedim.

Harddisk’in kapasitesi 0 mb yada 32 mb görünmekteyse, genelde bu sorun partition table’ların bozulduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda yapabileceğiniz 2 tane seçenek vardır. Ya partition table’ları düzelttiğini iddaa eden ama benim tüm denemelerimde hiç bir işe yaramayan bu programları indirip kurmak, yada Ubuntu / linux kurmak. 🙂 ikiside zormuş ayvayı yedik dediğinizi duyar gibiyim, korkmayın o kadar da zor diil. Anlatacam.

Lunix’in sistemi raw dosya sistemlerini erişebilmektedir, partiton diski ucmuş bir harici harddisk raw olarak görülmekte olduğundan, ntfs formatında biçimlendirmiş olmamıza rağmen windows görmemektedir.

Linux live Cd diye aratma yaptığınızda bu programı bir flash disk’e çok kolay bir şekilde kurulumunu anlatan üstadların sayfalarını bulabilirsiniz. Bu live cd programı CD’den yada FLASH diskinizden çalışabilmektedir. Ben küçük bir flash disk’e kurmanızı tavsiye ederim. Kurulum sonrası bilgisayarı bu flash disk ile başlatıyorsunuz, harddisk’inizi taktığınızda tüm dosyalarınız yerinde olduğunu görünce bana bir dua ediyorsunuz 🙂

ÖNEMLİ : Dosyalarınızı linux programı ile kurtardıktan sonra, harici hardisk’inizin markasına göre low-format programını indirip, harici hardiskinizi formatlaya bilirsiniz. Hardisk markanıza göre low-format programı yok ise bunu yapan bir sürü program var, yine aratın bulursunuz.. 🙂