Ne uyuz bir şeydir şu kısayol virüsü, virüs desen değil, ne eme yarar yapan niye yapmıştır? Kısayol virüsünü anlamak mümkün değil. Bu tür virüsleri yapana sevgi ve saygılarımızı gönderdikten sonra baktım ki baya baya kısayol virüsü milletin başına dert olmuş bari şunun çözümünü yazayım dedim.

Aslına bakarsanız flash disklere bulaşmış kısayol virüsünü temizlemek çok kolay, bunun için bir kaç yöntem mevcut.

İlk önce virüs bulaşmış bilgisayara Kısayol Virüsü Temizleme Programı nı indiriyoruz. Bakmayın adına kısayol virüsünü temizleme programı dediğime, bildiğimiz Microsoft Security Essentials programıdır kendisi zaten verdiğim linkte microsoft’un sitesinden indirme linkidir.

İndirdikten sonra doğal olarak programı kuruyoruz, kurduktan sonra yine doğal olarak virüs programını çalıştırıyor ve tarama işlemini yapıyoruz. Bu program sayesinde bilgisayarınızdaki virüs silinecektir.

Daha sonra, kısayol virüsünün bulaştığı flash diskinizi de formatlıyorsunuz ve işlem tamam.

Bundan sonra bir daha bu tür virüsler flash diskime bulaşmasın derseniz size tavsiye flash diskinizin root ‘una yazma izini kapatın. Flash diskin içine bir klasör açın ve bu klasöre yazma izni verin. Böylelikle root’a hiç bir virüs bulaşamaz ve siz dosyalarınızı flash diskin içine attığınız klasör sayesinde virüs bulaşma korkusu olmadan kullanabilirsiniz.

Aslına bakarsanız kısayol virüsü genelde okulda ve akıllı tahta kullanan bilgisayarlarda oluyor, bu sebeple bir çok öğretmenin flash diskine kısayol virüsü bulaşıyor.

Not : Flash diskini NTFS olarak formatlamalısınız çünkü FAT32 olarak formatta klasör izni olayı yoktur.

Birde Usb disk security isimli programı akıllı tahtanın olduğu bilgisayarlara kurarsanız daha size karada ölüm yok 🙂

Saygılar. Sevgiler…