Merhaba arkadaşlar; bugün size 33 milyon Twitter hesabı çalındı hakkında bir yazı paylaşmak istedim.

 

İnternette dolaşan geniş çaplı hacker saldırısı haberleri Twitter kullanıcılarını tedirgin etti. İddialara göre, yaklaşık 33 milyon Twitter kullanıcısının bilgileri ele geçirildi ve satışa çıkarıldı

 

Günümüz dijital dünyasında bireysel olarak kullanıcıların başına gelecebilecek en büyük sorunlardan biri olan sosyal medya hesapların internet korsanlarınca ele geçerilmesine ilişkin çok büyük bir iddia ortaya atıldı.

ZDNet isimli internet sitesinde yer alan iddialara göre bir Rus hacker tarafından 33 milyona yakın Twitter kullanıcısının hesapları ele geçirildi. Tessa88 kod adını kullanan Rus hacker bir şekilde ele geçirdiği bu hesaplardaki bilgileri internet kanalıyla satışa çıkardı. Her internet kullanıcısının erişemeyeceği ve fazlasıyla suç unsurlarının bulunduğu Deep web üzerinden satış ilanı veren hacker tam olarak 32 milyon 888 bin 300 kullanıcının hesap bilgileri karşılığında 5 bin 810 dolar talep ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve ünlü şarkıcı Katy Perry’nin hesapları da çalınmıştı.  Twitter hesapları çalınan kullanıcıların çok büyük çoğunluğunu Mozilla ve Chrome gibi uygulamalarda şifresini kaydeden kullanıcıların oluşturduğu iddia edildi. Twitter’dan konuyla ilgili resmi bir açıklama henüz gelmedi.

SOSYAL MEDYA HESAPLARININ GÜVENLİĞİNİ NASIL SAĞLARIZ?

Geçtiğimiz haftalarda LinkedIN ve Facebook’ta da kullanıcının hesapları ele geçirilmeye çalışılmıştı. İnternet güvenliği uzmanları sosyal medya kullanıcılarının toplu hack saldırılarından korunmak için şifrelerini daha kompleks hale getirmeleri konusunda uyarıyor. Şifrelerin olabilecek maksimum karakter sayısında, büyük küçük harfler ve simgeler içerecek şekilde olması gerektiği hatırlatılıyor.

9 June 2016 | 11:13 am tarihli 33 milyon Twitter hesabı çalındı başlıklı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederim.