Merhaba arkadaşlar; bugün size Belentepe kazılarında 2500 yıllık takılar çıktı hakkında bir yazı paylaşmak istedim.

Milas Müze Müdürlüğü’nün yürüttüğü arkeolojik kazılarda 2 bin 500 yıl öncesine ait altın süs eşyaları bulundu.

Belentepe mevkiinde yürütülen kazılarda, insan kemiklerinin bulunduğu mezarda arkeologlar kurtarma çalışması yaptı.

Ekipler, tamamen altından yapıldığı belirlenen ve üzerinde insan yüzü tasvirinin bulunduğu 2 küpe ile 1 yüzük buldu.

Gerekli temizlik ve tarihleme çalışması yapılan buluntular, Milas Arkeoloji Müzesi’ne getirildi.

Belentepe kazıları

Muğla’nın Milas İlçesinde faaliyetlerini sürdüren Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerini besleyen dekupaj alanlarından, Mengefe, Hüsamlar ve Belentepe açık kömür ocaklarında ilk kez 2006 yılında antik yerleşimlerde kültür varlıkları saptandı.

Kültür varlıklarının kurtarılmasına yönelik Milas Müzesi Müdürlüğü başkanlığında 2014 yılında kurtarma kazısı çalışmaları başlatıldı.

Kazı çalışma alanında, eski Tunç Çağı döneminden itibaren Doğu Roma Dönemi içlerine kadar iskân görmüş bir yerleşim ve nekropol alanı yer alıyor.

Kazı çalışmalarında ele geçen buluntular Tunç Dönemi’nden Osmanlı Dönemi’ne kadar geniş bir zaman aralığını kapsamakla birlikte bölgenin arkeolojik tarihi açısından önemli veriler taşımaktadır.

Belentepe Kurtarma kazıları, Milas Çakıralan Mahallesi’nde ve Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim AŞ kömür ruhsat sahasında devam ediyor.

Ören’de Arkeopark

Yerinde korunması mümkün olamayan taşınmaz kültür varlıklarının gelecek kusaklara aktarılması amacıyla Ören Belediyesi’ne ait bir alana taşınarak, sergilenebileceği bir arkeoparkın oluşturulmasına yönelik çalışmalar da sürdürülmektedir.

 

1 June 2016 | 8:25 am tarihli Belentepe kazılarında 2500 yıllık takılar çıktı başlıklı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederim.